Aile Danışmanlığı Yapabilirsiniz

AİLE DANIŞMANLIĞI PARA KAZANDIRIYOR

www.is-imkanlari.com
Günümüzün artan aile içi geçimsizlikleri, tartışmaları ve hatta aile içi şiddete varan olayları, aile birliğinin bozulmasına, çiftlerin boşanmasına ve çocuklarında da psikolojilerinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu noktada üzerinde önemle durulan, Avrupa’da oldukça yaygın olan aile danışmanlığı, ülkemizde de yakın gelecekte para kazandıracak ender mesleklerden biri haline gelecek. Aile birliği konusunda hassas bir yapınız varsa, bu işten önce gönül huzuru, sonrasında da ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Aile danışmanları, ailede yaşanan problemi hem kendi bakış açısı ile hem de aile bireylerinin tutumları ile değerlendirmektedir. Örneğin; sorunlu ailelerin diğerini saygıyla dinlemesine, duygu ve düşüncelerini nasıl ifade ettiğine, eşini olduğu gibi kabul etmesine, incitici ve kırıcı davranışlarda bulunup bulunmadığına bakarak değerlendirme yapmaktadır. Bu noktada aile danışmanı için önemli olan, eşlerin kendisi özellikleri değil, aralarındaki ilişkinin ne denli nitelikli olup olmadığıdır.

www.is-imkanlari.com

Bunun sonucunda aile danışmanı, sorunlu konuları bulur ve eşlerin de bunu görmesini sağlayarak, yardımcı olacak tavsiye ve eğitimlerde bulunur.Aile danışmanlığının alanı sadece çiftler değil; aile içi iletişim, ebeveynler ve çocuklar arasındaki iletişim, evlilik öncesi ilişki terapileri, evlatlık alan ailelerin davranış tarzları, sadakatsizlik, aile içinde ölüm, evlilik depresyonu gibi konuları kapsamaktadır.

Her ailenin mutlaka ev içinde yaşadığı sorunlar veya çözülemediğinde krizlere dönüşen olayları olmaktadır.

Örneğin; ev içerisindeki birisinin ölümü, çocuğun okula yeni başlaması, aldatma olayları gibi durumlarda, aile danışmanından mutlaka yardım alınmalıdır. Çünkü dışarıdan, aileyi tek bir yapı değil, bireyler topluluğu olarak gören bir göz olacak, bu doğrultuda sorunlara profesyonel yöntemlerle müdahalede bulunacaktır.

www.is-imkanlari.com
Aile danışmanı olmak için, Aile Danışmanlığı sertifikası veren özel eğitim kurumlarından yada yetkili üniversitelerden eğitim almak yeterlidir. Eğitim sonrası alacağınız sertifika ile çeşitli eğitim kurumlarında çalışabilir, gelir elde edebilirsiniz. Sertifikanız, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı onaylı olacağından, Türkiye’nin her yerinde kendi danışmanlık merkezinizi de açabilir, şahsi unvanınız ile para kazanmaya başlayabilirsiniz. Sonuç olarak bu işi yapabilecek bir mantığa ve hassasiyete sahipseniz, aile danışmanlığı yapılacak ciddi bir girişim olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sosyoloji mezunuyom aile danışmanlıl sertifikam var.Bu alanda hem çalışıp hem de kendi mi geliştirmek istiyorum.bana yardımci olurmusunuz

  2. Aile danışmanlığı yapmak icin hangi üniversiteden mezun oldugunun onemi var midir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu