Amasya’da iş imkanları

AMASYA’DA GELİR GETİREN İŞLER

Karadeniz’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Amasya, kendine özgü doğası ve kültürel özellikleri ile bezeli bir ilimizdir. Köklü tarihinin yanı sıra zengin bir bitki örtüsüne de sahip olan ilimiz her yıl binlerde turiste ev sahipliği yapmaktadır. Her ne kadar küçük bir şehir olsa da, Amasya’da gelir getirebilecek bir çok iş olanağı bulunduğundan, eğer Amasya’da yaşayan biriyseniz bu işlerden size en uygununu seçerek gelir elde edebilirsiniz. Aylık kazanılan maaşların, gittikçe yükselen yaşam standartlarını karşılamadığı günümüzde bir nebze de olsa rahat nefes almak elinizde.

Bir çok ırmak ve derenin bulunduğu şehirde, alüvyonların zengin birer tarım arazisi haline getirdiği Taşova ve Suluova, şehrin en bereketli alanlarıdır. Genellikle tarım ürünlerinin başında tahıllar ve en çok da buğday ekilir. Eğer tarım yaparak Amasya’da gelir elde etmek isterseniz, siz de buğday yetiştiriciliği yapabilir, civardaki fabrikalara ham madde sağlayabilirsiniz. Öte yandan kendinize ait taşımacılık yapabileceğiniz kamyon ya da kamyonet gibi aracınız varsa, Amasya’dan diğer illerimize satılan buğday konusunda ulaştırma faaliyetlerinde de yer almanız mümkün. Buğdayın yanı sıra yetiştireceğiniz bamya, şeker pancarı ve özellikle elma gibi tarım ürünlerini, meyve – sebze hallerinde ya da şehir pazarlarında satarak ciddi paralar kazanabilirsiniz. Amasya’nın İstanbul, Samsun, Ankara gibi büyük illere yakın olması, tarım üzerine yaptığınız ticaretin potansiyelini ve dolayısıyla kârınızı da artıracaktır.

Amasya’da yapılabilecek iş imkanlarından biri de hayvancılıktır. Zengin bitki örtüsüne paralel olarak otlakların geniş yer tuttuğu ilimizde, küçük baş ya da büyük baş hayvan yetiştiriciliği işi de yapabilirsiniz. Özellikle Amasya, ipek böcekçiliği konusunda meşhurdur. Eğer bu iş konusunda bilgi ve becerilerinize güveniyorsanız, batının tekstil firmaları ile ipek kozası ticareti yaparak, işlerinizi büyütmeniz işten bile değil.Sanayi bakımından çok fazla gelişmeyen Amasya’da belli başlı fabrikalar, şeker, tuğla, kiremit, tekstil, motor ve maya üretimleri üzerine faaliyet göstermektedirler. Hali hazırda az nüfusu olan ve buna ek olarak son yıllardaki yoğun göç faaliyetinin yaşandığı ilimizde, işçi bulma konusunda sıkıntı çeken fabrikalarda istihdam edebilirsiniz.

Amasya’da evde yapılabilecek işler kapsamında ev hanımları çalışmakta, ev ekonomilerine bir nebze de olsa katkı sağlamaktadırlar. Özellikle Amasya’da evlere ek iş veren firmalar hediyelik eşya yapımı konusunda ev hanımları ile çalışmayı tercih etmektedir. Şehrin sahip olduğu Amasya Evleri, Borabay Gölü, Kral Kaya Mezarları, Amasya Müzesi Mumyalar Bölümü gibi tarihî ve kültürel dokularla bezeli turistik yerler, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanlarda yöresel hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. Bu dükkanlar turizmin yoğun olduğu dönemde, siparişler arttığı için personel almak yerine, evde çalışarak para kazanmak isteyen kişilere iş yaptırmaktadırlar. Bu kapsamda eğer siz de evde çalışarak para kazanmak istiyorsanız, bu firmalar ile iletişime geçebilirsiniz. Tabii ki evde çalışan kişi sayısı ve işlere ayırabildiğiniz zaman ne denli fazla olursa, aylık gelirinizde o kadar etkili olacaktır.

Amasya’da evde yapılabilecek işler konusunda bir diğer unsur da üniversite öğrencilerine ve bekar memurlara yönelik çalışmaktır. Ailelerinden uzak olan öğrenciler ya da Amasya’da ev yemeği ve ev işleri konusunda sıkıntı çekmektedirler. Kendi eviniz için yaptığınız ev yemeklerini her gün bir miktar daha fazla yaparak, uygun fiyata çevrenizdeki öğrencilere satabilirsiniz. Öğrenci bütçesi kısıtlı olduğu için uygun fiyattan verirseniz, zamanla diğer öğrencilerden de sipariş alabilir, böylece sürümden kazanabilirsiniz. Yine bu şekilde Amasya’da yaşayan bekar memurlara da hizmet verebilirsiniz. Memurların iş yönetmelikleri gereği her zaman temiz ve ütülü kıyafet giymeleri gerektiğinden evde ütü işleri de yapabilir, ekstra ücret alabilirsiniz.

Görüldüğü gibi Amasya’da yapılabilecek işler çok çeşitlidir. Bunun için şehrin dinamiklerini iyi analiz etmek gereklidir. Siz de Amasya’da yaşayan biriyseniz, çevrenizdeki iş imkânlarını belirttiğimiz çeşitlilikte değerlendirebilir, ek gelir sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Amasya merkezde yaşıyorum. Evde iş yapabileceğim geçimimi sağlayabileceğim acil bir işe ihtiyacım var. Buradan mail adresimden bana olumlu ya da olumsuz dönüşlerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu