Antalya’da iş imkanları 2

ANTALYA’DA İŞ İMKANLARI

Güney sahilimizin incisi konumunda olan Antalya’da iş imkânı olarak ne yapılabilir sorusuna, başlıca iki cevap verilebilir. Bunlardan biri tarım, diğeri ise turizmdir. Bu nedenle ek iş yapmak isteyenler ya da Antalya’da iş imkânı arayanlar daha çok bu iki sektöre yönelmelidirler.

Antalya ilinin sahip olduğu Antalya ovası ile tarımsal potansiyelin en yüksek olduğu ve ekolojik açıdan da belirgin bir tarım uygunluğunun bulunduğu yerdir. Bu verimli arazi üzerinde neredeyse her türlü sebze ve meyve yetişebilmektedir. Eğer tarım bilginiz varsa ve Antalya’da yaşayan biriyseniz, tarımsal faaliyetler ile ciddi paralar kazanabilirsiniz. Örneğin; özellikle narenciye ürünlerin bolca yetişebilmesi ile ülkemizin adeta turunçgil deposu olarak adlandırılan Antalya, ülkemiz ihtiyacını karşılamasının yanı sıra, dünya ülkelerine de narenciye ihraç etmektedir.

Gıda maddelerinin sektördeki yerinin kriz zamanlarında dahi düşmediği bilinen bir gerçektir. Bu kapsamda siz de Antalya’da narenciye yetiştirerek satabilirsiniz. İsterseniz sadece narenciye değil, diğer sebze ve meyveleri de üretebilirsiniz. Yetiştirdiğiniz ürünlerde organik tarım yöntemlerini kullanırsanız, geliriniz daha fazla olacaktır. Öyle ki insanlar artık kimyasal ürün kullanılarak üretilen ya da genetiği değiştirilmiş besinler konusunda bir hayli dikkatli olduklarından, daha doğala ve organik olana doğru yönelmiştir.

Tarım sektörünün yanı sıra balıkçılık da Antalya’da yapılabilecek iş imkânlarındandır. Bu işte çalışan insanlar, otellerin balık ihtiyacını karşılamak için kendi sahip olduğu ya da kiraladığı tekneler ile balıkçılık yapmakta, günlük tuttukları balıkları taze olarak isteyen otellere satmaktadır. Özellikle ıstakoz, karides, mürekkep balığı, ahtapot gibi diğer balık türlerinden farklı olan deniz ürünleri turistik oteller tarafından bir hayli tercih edilmektedir. Balıkçılık konusunda tecrübesiz olsanız da, deniz yine size para kazandırabilir. Sermayeniz varsa büyük tekne ve yatları günlük olarak kiralayabilir, turistlere bir kaç koy gezdirerek para kazanabilirsiniz.

Tekne turunun günümüz fiyatı, kişi başı 25 ile 30 TL arasında değişmektedir. Günlük 500 kişi 30 TL ödeyerek tura katılsa, günlük 15000 TL kazanmanız muhtemeldir.

Tarım ve balıkçılığın yanı sıra Antalya, orman ürünleri bakımından da oldukça zengindir. Tomruk, kereste, yakacak odun ve reçine bakımından büyük bir paya sahiptir. Özellikle Türkiye genelinde reçine üretiminin 1/4’ünü Antalya tek başına sağlamaktadır. Bu kapsamda orman ürünleri satan firmalar ile anlaşma yaparak, bu işten güzel paralar kazanabilirsiniz. Antalya’nın ilçelerinden olan Manavgat, Gazipaşa, Alanya gibi ilçelerinde araziniz varsa, daha şanslısınız demektir. Bu ilçelerin toprak yapısı bir çok ağacın yanı sıra defne ağacına daha uygun olduğu için, yıllık binlerce ton defne ağacı yaprakları dünya ülkelerine ihraç edilmektedir.

 

Antalya’da yapılabilecek işlerden biri de tercümanlık yapmaktır. Eğer bir ya da bir kaç yabancı dili iyi seviyede biliyorsanız, turist rehberliği yapabilirsiniz. Turist yoğunluğunun fazla olduğu yaz aylarında, rehber sıkıntısı çeken turlar iyi derecede yabancı dil bilen ve evrensel bir yapıya sahip turist rehberleri aramaktadırlar. Bu ilanları ise sezon başında internet üzerinden verirler. Bu kapsamda eğer bu işi yapmak istiyorsanız, bahar aylarında bu alanda verilen ilanları takip ederek, gelir elde edebilirsiniz. Günümüz şartlarında bir turist rehberinin alacağı ücret aylık 5000 TL’ye yaklaşmaktadır.

Görülüyor ki Antalya iş imkânları bakımından potansiyeli yüksek bir şehirdir. Siz de burada iş yapma fikrine sahipseniz, yeteneklerinizi doğru analiz ederek ciddi kazanç elde edebilirsiniz. Hele ki biraz da sermayeniz varsa, Nisan ayından başlayarak Kasım ayına kadar yedi aylık bir sürede büyük miktarlarda paralar kazanarak, kış aylarında hiç çalışmadan hayatınızı idame ettirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu