Antalya’da iş imkanları 3 – Antalya’da ne iş yapılabilir

ANTALYA’DA YAPILABİLECEK İŞ İMKÂNLARI

Güney sahilimizin en çok ilgi gören şehri Antalya’da “ne iş yapılabilir?” diye merak ediyorsanız, ilk önce şehrin sosyal yapısını iyi analiz ederek plân yapmalısınız. Daha açıkçası kentte iş imkanları nerelerde yoğunlaşmıştır, en çok turist çeken mekanlar nerelerdir, düğün organizasyonlarında en çok tercih edilen mekânlar ve düğün ürünleri nelerdir gibi ve buna benzer bir çok soruya cevap bulmalısınız. Zaten bu şekildeki soruların yanıtları, size uygun en doğru işi yapmanız konusunda belirleyici olacaktır.

Öncelikle Antalya’nın turizm potansiyeli, iş imkânları kapsamında değerlendirilmelidir. Bilindiği üzere her yıl yerli yabancı olmak üzere en az 3 milyon turist tatil yapmak için Antalya’yı tercih etmektedir. Bu durum hem yerli halka, hem de otellere ciddi bir gelir kapısı olmaktadır. Siz de bu iş akımı içinde yer almak isterseniz, Antalya’da yapılabilecek işlerden ilki olan otel personelliği yapabilirsiniz. Bu konuda yabancı dil biliyorsanız resepsiyonist, tercüman ya da information görevlisi olabilirsiniz. Eğer eğlenceyi seviyor ve tiyatro yeteneğiniz varsa animatörlük yapabilirsiniz. Hiç bir yeteneğiniz olmasa bile otellerin yardımcı görevlileri konumunda kat görevlisi, bellboy, aşçı yamağı, garson gibi işlerde yer alarak, ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Turizm demişken, Antalya’nın muhteşem plajlarını bilmeyen yoktur. Sabahın erken saatlerinden, gecenin geç saatlerine kadar konaklayan ve Akdeniz’in soğuk sularında serinlemek isteyen insanlara yardımcı olabilirsiniz. İyi yüzme biliyor ve gerekli sertifikalara sahipseniz, sahil işletmeleri ile anlaşarak, can kurtaranlık yapabilirsiniz. Hem denizin ve güneşin tadını çıkarırsınız, hem de hayat kurtarma görevinin kutsallığını yaşarsınız. Antalya’da yapılabilecek işlerden biri de plaj satıcılığıdır. Uzak yerlerden gelen yerli ve yabancı turistler, bavullarını doldurmamak için çok fazla eşya getirmezler ve gittikleri destinasyondan alışveriş yapmayı tercih ederler.

Bu kapsamda sahilde bikini, mayo, deniz şortu, simit, kolluk, deniz yatağı gibi bilumum deniz ürünleri satabilir, günlük 300 ile 500 TL’ye varan gelirler elde edebilirsiniz.

Plajda satılabilecek ürünlerden biri de taze süt mısır ve soğuk sudur. Özellikle soğuk su, plajdakiler için hayatî önem taşır. Her ne kadar kişiler plaja gelirken yanlarında soğuk su getirse de, yakıcı güneş altında mevcut soğuk sular çok çabuk ısınır. Çok fazla terleyen ve gün boyu su kaybeden kişiler, soğuk su arayışına girerler. Bu noktada plaj boyu dolaşarak, soğuk su satmanız güzel paralar kazanmanızı sağlayacaktır. Ancak bu iş için belediyelerden seyyar satıcılık yetkisi almanız gerekiyor. Aksi halde sahilde devriye gezen zabıtalar ile sorun yaşayabilirsiniz.

Antalya’da yaşayan ev hanımları da turizm sektörünü değerlendirerek, ek gelir elde edebilirler. Herkesin bildiği gibi tatil için bir yere gidildiğinde, o yerden hediyelik eşya ya da o yeri çağrıştıracak ürünler almak isteriz. İşte, Antalya’yı tercih eden yerli ve yabancı turistler de, Antalya’ya ait biblolar, kalemler, tişörtler gibi hediyelik eşyalar satın almaktadır. Bu durum Antalya’da evde yapılabilecek işler kapsamında büyük bir potansiyeldir. Eğer el beceriniz varsa, hediyelik eşya satan firmalar ile görüşebilir, evinizde kalem montajı, anahtarlık, ahşap boyama, biblo süsleme gibi bir çok iş yapabilirsiniz.

Ne kadar hızlı ve özenli olursanız, o kadar çok iş alacağınız kesin. Bu işi yapan Antalyalı ev hanımları aylık 2000 TL’ye varan ek gelir elde etmektedirler.

Antalya’da iş imkânları sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da ciddi potansiyele sahiptir. Şehir bünyesinde bulunan Ferro-krom fabrikası, dokuma fabrikası, Antalya serbest ticaret bölgesi ve limanı gibi alanlarda işçi olarak çalıştırılacak eleman ihtiyacı oldukça fazladır. Bilgi ve becerilerinize göre bu alanlarda da çalışarak para kazanabilirsiniz.

Ülkemizde belki de en çok iş imkânı barındıran şehirlerden biri olan Antalya’da yapılabilecek işler çok çeşitlidir. Bu kapsamda bir çok firma iş ilanı vermekte, çoğu zaman çalışacak yeterli eleman dahi bulamamaktadır. Bu fırsatları değerlendirerek siz de Antalya’da iş bulabilir, geçiminizi sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. … Yazin çalış kışın ne iş olsa yaparım prensibiyle cigersiz işverenlerden iş dilen. burası türkiyenin en cok göç alan yeri yani kışın iş konusunda çok sıkıntılı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu