Arılarla Kazanın

PARA KAZANMANIZ İÇİN ARILAR İŞ BAŞINDA

Türkiye’nin tarım ülkelerinden biri olduğunu dikkate alırsak, tarıma yatırım yaparak gelir elde etmenin kolaylığını da göz önüne alabiliriz. Ancak son zamanlarda hormonlu üretim seviyesi arttığından, dolayısıyla Tarım Bakanlığı bu konuda önlem almaya başlamıştır. Bu kapsamda, hormona karşı yapılan üretimlerde, bombus arıları gibi küçük ziraî yardımcılar yetiştirerek kazanç elde etmeniz mümkün.

www.is-imkanlari.com
Bombus arıları, özellikle örtü altı üretimde ve organik tarımda kullanılan, bitkinin döllenmesini sağlayan arılardır. Önemleri arttığından beri, devlet de teşvik ve kredilerle girişimcileri desteklemeye başlamıştır. Öyle ki geçen zaman içinde yapılan desteklerin miktarı milyonları aşmış, bu nedenle de bombus arılarının kullanım sayısı neredeyse iki katına çıkmıştır. Devlet, arı kolonisi başına 50 TL destek vermektedir. Böylece çiftçilerin hormonsuz sebze ve meyve yetiştirmeleri hedeflenmektedir.

Bombus arıları, normal bir bal arısına göre iki katı büyüklükte ve rüzgarlı hava koşullarında bile uçuş rotasını bozmamaları ile tanınırlar. Kendi türevleri için soğuk ya da sıcak olan hava koşullarında bile rahatlıkla yaşayabilmektedirler. Bilindiği üzere nemin fazla olduğu, çiğ etkisinin görüldüğü ve yağmurlu günlerde tozlanma zora girer. Bu gibi zamanlarda bombus arısı çiçek tozunun iletilmesinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Öte yandan büyük ve güçlü vücut yapıları ve diğerr arılara oranla daha uzun tüyleri sayesinde, daha fazla polen taşıyabilirler. Bombuslar, bir günde 5000 kadar çiçek dolaşabilir ve çiçek seçme huyları da yoktur.

www.is-imkanlari.com
Bombus arısı üretimi için ilk iş, ana arı için yatırım yapmak olacaktır. Ana arının yumurtlamasını kolaylaştırmak için en az 30 derece sıcaklık ve yüzde 70 nem ortamına ihtiyaç duyulur. Böylece ana arı, 15-20 gün içinde yumurtlamaya başlar. Birinci ve ikinci kuşak arılar çıktıktan sonra, sera ya da bahçeye konularak, üretime başlatılır. Verimli bir tozlama için en az 50-60 adet bombus arısına ihtiyaç vardır.

Ana arının kuluçka süresinde ve arıların beslenmesinde iki ana madde vardır: polen ve şeker şurubu. Polenin, taze dondurulmuş şekilde verilmesi, koloni gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Hatta yüksek protein, amino asit ve vitamin içeren polen karışımları, yetiştiricilikte tercih edilmektedir. Öte yandan şeker şurubu, bombus arıları için enerji ihtiyaçlarını karşılayan en önemli besin kaynağıdır. Bu nedenle şeker şuruplarındaki şeker oranının uygun miktarda olmasına ve bozulup, ekşimemesine özen gösterilmelidir.

www.is-imkanlari.com
Bombus arıları, kaliteli sebze ve meyve yetiştirmek isteyen üreticiler için en büyük avantajdır. Bu çalışkan arıların ömürleri 45-50 gündür ve bir kovanın fiyatı 200 TL’ye ulaşsa da, bir adet kovan ile 2000 metrekarelik serada ya da bahçede dölleme yapılabilir.Son olarak, hastalıkların çoğaldığı ve sağlıklı yaşam standartlarının düştüğü son yıllarda, bombus arılarının tarımsal üretime getirdiği avantajlar ve Türkiye’de tam anlamıyla yetiştiriciliğinin yapılamaması nedeniyle, iş fikirleri kapsamında değerlendirildiğinde bombus arı yetiştiriciliği, yüksek bir iş fikri olarak öne çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu