Avrupa’dan Arabalı Tren ile Türkiye’ye Gelmek

Avrupa'dan arabalı tren kullanarak Türkiye'ye 1 günde gelebiliyorsunuz. Çeşitli ülkelerden tren vasıtasıyla aracınızla ülkemize gelmek mümkün.

Avrupa’dan Arabalı Tren ile Türkiye’ye Nasıl Gelinir?

Avrupa’dan Arabalı Tren ile Türkiye’ye Gelmek için çeşitli yollar vardır. Yurtdışından Türkiye’ye gelmenin birçok yolu bulunuyor. Özellikle araba ile yolculuk yapmak isteyen kişiler uzun süre araba kullanmak ve sınır kapılarında beklemek zorundadırlar. Bu konuda Optima Express iyi bir alternatif sunmaktadır. Arabalı tren ile Türkiye’ye gelerek fix arabanızı da Türkiye’ye getirip fix de saatlerce araba kullanma derdinden kurtulabilirsiniz.

"<yoastmark

Bu yazımızda sizlere Optima Express’i ve arabalı trenin seyahat için sunduğu imkânları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Optima Express Nedir?

Optima Express, Münih merkezli 30 seneden fazla bir süredir Avrupa’dan Türkiye’ye araba ve engine ile gitmek isteyen kişilere hizmet sağlayan bir şirkettir. Avusturya, Villach şehrinden Türkiye, Edirne şehrine ekonomik ve konforlu bir tren yolculuğu yapmanızı sağlayan Optima Express aynı zamanda oto kuşet hizmeti de sunuyor.

Bu özellik sayesinde bu tren ile yolculuk yapan kişiler isterlerse arabalarını veya motorlu araçlarını tren ile birlikte taşıyabiliyorlar. Bu özelliği sebebiyle yurtdışında yaşayan ve Türkiye’ye ziyarete gelen kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilen bir ulaşım aracıdır.

optima-express-ile-turkiyeye-gelmek

Vagonlar

Trende bulunan yolcu vagonlarında 10 adet kompartıman bulunmaktadır. Bu kompartımanlarda 6 kişilik oturma imkânı bulunmaktadır. Bu oturma alanları yatak haline de getirebilirler. Aynı zamanda her vagonda tuvalet bulunmaktadır.

Yolcular seyahat edecekleri zaman yolcu sayısına göre istedikleri kabinleri tercih edebilirler. Aynı zamanda yolcuların yemek ihtiyaçları için birde yemek vagonu bulunmaktadır. Yemek vagonundaki menüde kahvaltı, çorba, sıcak yemek ve içecekler gibi birçok alternatifte yolculara sunulmaktadır.

Optima Express’te araçları ile seyahat etmek isteyen kişilere oto kuşet hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti kullanmak isteyen yolcuların araçları kapalı vagonlarda taşınmaktadır.

Araçların vagonlara yüklenmesi araç tipi ve yükleme istasyonuna göre rampa veya yükleme alanı üzerinden yapılır. Araçları yolcular kendileri vagonlara yükler. Sadece araba ile değil motosiklet ile seyahat eden yolcularda motosikletlerini vagonlara yükleyebilirler.

Motosikletler, emniyet kayışları ile vagonlara sabitlenir. Yolcular yolculukları sırasında araçlarına ulaşamazlar. Bu yüzden yanınızda bulundurmak istediğiniz eşyaları araçlar vagonlara yüklenmeden yanınıza almanız gerekmektedir.

Optima Express Güzergâhı

Optima Express seferleri Avusturya’nın Villach kentinden başlayarak Edirne’de sona ermektedir. Bu güzergâh sırasıyla; Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Türkiye’dir. Optima Express bu güzergâh sürecinde 1400 kilometer yol alır. Optima Express seferleri genellikle Nisan – Kasım arasında yapılmaktadır.

Yolculuk Süresi

Yolculuk süresi Avusturya’dan Edirne’ye yaklaşık 25 saat sürmektedir. Bu süre içerisinde pasaport ve gümrük kontrolleri bulunmamaktadır. Trenlerin hızı; hava durumuna, gümrük kontrollerine veya diğer güvenlik önlemlerine göre değişebileceğinden yolculuk süresinde de artış meydana gelebilmektedir.

Optima Express Bilet Fiyatları

Optima Express ile seyahat edecek yolcuların seçmiş olduğu vagon sistemine göre değişmektedir. Taşınacak aracın özelliklerine göre fiyatlar değişmektedir. Ayrıca bazı yaş ve meslek gruplarında da ekstra indirim yapılmaktadır.

Optima Express ile seyahat etmek isteyen bir yetişkin için bilet fiyatı 149 Euro’dur. Bu ücret araç yüksekliği 150 cm’ye kadar olan araçlar için geçerlidir. Araç yüksekliği 150 cm’yi geçen araçlar içinse 259 Euro’dan başlayan fiyat sistemi uygulanmaktadır. Bilet satın almak isteyen kişiler yolcu sayısı ve araç özelliklerini belirterek ücretleri öğrenebilirler.

Yolculuk biletleri Optima Express’in kendi sitesinden alınabileceği gibi terminaller ve acentelerden de alınabilmektedir.

Optima Express Saatleri ve Sefer Süreleri

Optima Express seferlerini Türkiye’de TCDD düzenlemektedir. Arabalı treni kullanmak isteyen yolcular için kalkış ve varış saatleri şunlardır. arabalı tren ile türkiye ye gelmek isteyenler için hareket saatleri :

Edirne’den hareket saati: 19.40

Avusturya’ya varış saati: 03.56

Avusturya’dan hareket saati: 21.33

Edirne’ye varış saati: 04.34

Yurtdışından arabalı tren ile Türkiye’ye gelme süresi 32 saattir.

Optima Express ile seyahat etmek isteyen yolcular özellikle de oto kuşet hizmetini kullanmak isteyen yolcuların gümrük işlemleri ve yükleme için hareket saatinden 2 saat önce istasyonlarda olması gerekir. Araç yüklemeleri kalkış saatinden 1 saat önce sona erer. Yükleme saati geçtikten sonra gelen yolcu ve araçların taşınması yapılmamaktadır.

Arabalı Tren ile Türkiye’ye Gelmek için Seyahat Evrakları (Pasaport/Vize)

Optima Express ile seyahat edecek yolcular Alman ve Avusturya vatandaşı ise kimlik kartlarıyla yolculuk edebilirler. Türk vatandaşları ise geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekir.

Alman, Avusturya ve Türk vatandaşları yolculuk boyunca vizeden muaf sayılmaktadır. Optima Express ile seyahat etmek isteyen diğer ülkelerin vatandaşları kendi ülkelerinin konsolosluklarına danışarak vizeye ihtiyaçları olup olmadığını öğrenebilirler. Peki arabalı tren ile türkiyeye gelmek için ne yapmalısınız.

Araçlarıyla seyahat etmek isteyen ancak uzun süre araba kullanmak istemeyen veya sınır kapılarındaki beklemek istemeyen kişiler için Optima Express ile seyahat etmek iyi bir alternatif olacaktır.

30 yıldan fazla süredir oto kuşet sistemi ile hizmet veren Optima Express, yolculara güvenli ve konforlu bir yolculuk sunmaktadır. Eğer siz de arabalı tren ile Türkiye’ye gelmeyi denemek istiyorsanız bu alternatif ulaşım yöntemini değerlendirebilirsiniz. Avrupa dan arabalı tren ile türkiye ye gelmek tren seferlerinin yetişkin ve 1 araç 149 euro avrupa dan türkiye ye edirne ye avusturya dan yetişkin 2 çocuk şeklinde olmalıdır. Gelirken yanımda yurtdışından ne kadar para getirebilirim? diye merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Optima Express 2021 Yılında Sefer Yapacak Mı?

Yazımızı kısa bir hatırlatmayla bitirelim. 2020 yılında ortaya çıkan bütün dünyayı etkileyen Corona salgını nedeniyle Optima Express 2021 sezonu için kalkış tarihlerini yayınlamamıştır. Peki Avrupa’dan Arabalı Tren ile Türkiye’ye Gelmek için ne yapmalıyız.

Gerekli izinler alındıktan sonra Optima Express yeniden rezervasyonlara başlayacaktır. Ancak şu an için ne zaman olduğuyla ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Yakın zamanda yurtdışından arabalı tren ile Türkiye’ye gelmek istiyorsanız Optima Express’in web sitesini takip ederek güncel haberlere ulaşabilir. Rezervasyon tarihleri açıklandığında biletinizi alabilirsiniz. araç fiyatı yer alan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu