Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Türkiye ile dost ve kardeş olan ilişkilerinden dolayı Türkler tarafından tercih edilen ülke, özellikle Azerbaycan'da Çalışmak Türk işçi ve yatırımcılara birçok fırsat sunuyor

Türkiye ile dost ve kardeş olan ilişkilerinden dolayı Azerbaycan’da çalışmak isteyen Türkler tarafından tercih edilen ülke, özellikle Türk işçi ve yatırımcılara birçok fırsat sunuyor. Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinden sonra bağımsızlığı kazanan ülke çok hızlı bir şekilde gelişmeye başlamış ve yeniden yapılanma sürecine girmiştir.

 

Birçok iş alanında gelişme gösteren ülkedeki bu yoğun ve hızlı değişim sonrası artan kalifiye eleman ihtiyacı yurtdışından karşılanmaya başlamış ve dolayısıyla Türk işçilerin rağbet gördüğü ülkelerden biri olmuştur.

Özellikle petrol, maden, inşaat, tekstil ve gıda gibi sektörlerde vasıflı-vasıfsız elaman ihtiyacının artmasıyla yurtdışı işçi alımı yapan ülke, bu sayede ülke ekonomisini kalkındırmayı amaçlıyor.

Peki, Azerbaycan’da iş imkanları ve olanakları nelerdir? ve Azerbaycan’da sosyal hayat nasıl? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

Azerbaycan’da İş İmkanları Nelerdir?

Hazar Denizi’nden petrol çıkartan ülkenin ekonomisi tamamen enerji sektörüne bağı bir şekilde yürümektedir. Dolayısıyla diğer sektörlerin daha yavaş gelişim gösterdiği Azerbaycan’ın dışa bağımlığı da çok yüksektir.

Ülkede proje yürüten ve yatırım yapan firmaların büyük çoğunluğunu Türk firmaları oluşturduğu için Azerbaycan’da çalışmak isteyen işçilerinde büyük çoğunluğunu Türk işçiler oluşturuyor.

Eğer eğitiminiz ve mesleki deneyiminiz enerji sektörü alanında ise birçok firmada kariyer yapma şansı yakalayabilir, yüksek maaşlı iş imkanlarına sahip olabilirsiniz. Tabi alacağınız maaşlar şirketteki pozisyonunuza ve çalıştığınız sektöre göre değişiklik gösterebilir.

Ayrıca Azerbaycan’da çalışırken Türkiye’deki gibi sağlık sigortanızın olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle çalışmak istediğiniz şirketin sizin için özel sağlık sigortası yaptırmasını talep etmelisiniz. Azerbaycan’da çalışmak Böylece ülkedeki hastanelerden ücretsiz sağlık hizmeti alabilirsiniz.

Peki Azerbaycan’da iş olanakları nelerdir? İşte Azerbaycan’da çalışabileceğiniz ya da yatırım yapabileceğiniz sektörler…

 

Azerbenycan’da Yaşamak

İnşaat Sektörü: Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Azerbaycan’da en karlı sektör en reji sektörü olmakla beraber inşaat sektörü de de aynı hızla büyümeye devam etmektedir.

Birçok Türk mütehatinin yaptığı devasa inşaatlar için mühendisinden mimarına, fayans iççisinden elektrik teknisyenine kadar pek çok alanda iş bulma olasılığınız yüksektir.

Tekstil ve Kozmetik: Azerbaycan’da iş olanaklarının en yoğun olduğu kentleri Bakü ve Gence’dir. Bu şehirlerde zengin insanların lüks bir hayat yaşadıkları ve giyim; kuşamlarına özen gösterdiklerini de belirtmek isteriz.

Lüks tüketim daha çok kozmetik ve tekstil üzerine yoğunlaştığı için bu sektörlerde iş bulma olasılığınız çok yüksektir.

Gıda Sektörü: Azerbaycan iş imkanları arasında kazançlı bir diğer sektör ise gıda sektörüdür. Ülkedeki birçok restoran batılı standartlara erişemese de üçüncü sınıf kebap lokantaları ağırlıktadır.

Kaliteli restoranların sayısının az olduğu ve özellikle yurtdışında ülkeye gelen; ziyaretçilerin beklentilerine cevap verecek lüks lokantaların olmaması, ülkenin en büyük eksikliklerinden biridir.

Eğer boşluk olan bu alanda kaliteli hizmet verebileceğinizi düşünüyorsanız çok yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak birçok girişimcinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan iş yeri kiralarının yüksekliği maalesef yatırımcıları; bu açıdan zorlamaktadır. Çok iyi bir fizibilite çalışması yaparak özellikle Bakü ’de bütçenize uygun kiralık dükkân; bulmanız da mümkündür.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Çalışmak İsteyenlere Öneriler

 

 

Azerbaycan’da Sosyal Hayat Nasıl?

Azerbaycan Devleti, üniter yapıya sahip Cumhurbaşkanlığı sistemli ile yönetilmektedir. Başkent olan Bakü, ülkenin en gelişmiş ve en kalabalık şehri olarak öne çıkar. Türklere karşı oldukça sıcak ve samimi davranan Azerbaycan halkı, iş ilanlarına iş imkanı ve ortak dil kültür yapısıyla sosyal yaşamın her alanından kendini hissettirir.

Özellikle gece hayatının hareketli olması, kendine özgü yöresel yemekleri ve halkının müziğe olan ilgisi ülkenin sosyal hayatının standartlarını yükseltmektedir.

Ancak eğlence mekanlarının cep yakan fiyatları her kesimden kişinin bu tür eğlencelere katılmasını zorlaştırmaktadır. Yine de bazı uygun fiyatlı eğlence mekanlarına rastlamak da mümkündür.

azerbaycan da çalışmak i̇steyenlere Azerbaycan halkı için müzik vazgeçilmez bir eğlence kaynağı ve kültürel yaşamın değişmez bir parçasıdır diyebiliriz. Birçok kişi müzik enstrümanı kullanır ve sokaklarda birbirinden farklı müzik melodileri dolaşır. Bunun yanı sıra müzeleri ile de ilgi çeken Azerbaycan’ın bin yıllık müzik kültüründe Kafkas ve İran müziklerinin etkisi görülür.

Azerbaycan’ın Ekonomik Durumu

Ülkenin sosyo-ekonomik durumuna baktığımızda aslında işsizlik oranlarının çok yüksek olduğunu görürüz. Ülkede orta sınıf diye bir sınıf yoktur. Halk ya çok fakirdir ya da çok zengin. Türkiye den azerbaycan a bizim ülkede olduğu gibi iş bulmak biraz kolaydır.

Bu durum ülkenin ekonomisini olumsuz etkilese de fakir halkın geçinebilmesinin sebebi, Sovyetler Birliği zamanında herkese; verilen ev ve arabalardır. Böylece fakir halk ev kirası ödemez ve elde ettiği gelirle geçinmeye çalışır.

azerbaycan da çalışmak i̇steyenlere
azerbaycan da çalışmak i̇steyenlere

Ancak yine de fakir halk için hayat hiçte kolay değildir. Ülkede ki zenginler ise tamamen; lüks bir hayat içerisinde yaşamakta ve her alanda dildikleri gibi özgürce para harcayabilmektedir.

İki sınıf arasında ki bu uçurumu devletin geliştireceği yeni ekonomi politikalarıyla düzeleceğine inanılmaktadır. Olmak üzere Azerbeycen da iş bulma ve çalışma izni almanız gerekmiyor

Eğer Azerbaycan’da çalışmak ya da iş kurmak istiyorsanız bilmeniz gereken önemli bir huşu daha vardır. O da; söz konusu ülkeye giriş yaptığınızda ya da ülkeden çıkarken üzerinizde bin dolardan fazla para bulundurmazsınız. Hatta ülkeden çıkarken Azerbaycan resmi para birimi olan;

Manat’tan bir adet banknot çıkartmanıza da asla müsaade etmezler. Bunun nedeni ülkeye giren ve çıkan döviz miktarının kontrol altında tutulmaya çalışılmasıdır. Ancak bunun da tam bir çözüm olduğu söylenemez. Çünkü ülkeye döviz getiren veya döviz çıkartmak isteyen kişiler aracı kuruluşlar vasıtasıyla bunun kolayca gerçekleştirebilmektedirler.

Azerbaycan da Yaşam nasıl Yaşam masrafları ne kadar ?

Azerbaycan’da çalışmak ve yaşam olarak. Azerbeycan daki alışveriyş masrafları ile ilgili olarak arkadaşlar sizlere bazı bilgileri genişletmeye çalışmak istiyorum. Azerbaycan da ne iş yaparlar. Türkiye den gidenler ne işler yapabilir sizlere onlardan bahsetmek istiyorum.

Market fiyatları; ne kadar onlardan bahsedelim, Sizlerden sitemize azerbaycan da yaşamak ve çalışmak ile ilgili bayağı bir yorum geldi. Bende bu konuyu daha da genişletme kararı aldım.

Azerbaycan da marketlerde fiyatların çekilmesine müsaade etmiyorlar. Eğer izin verselerdi sizlere türkiye ile azerbyacan arasında market alışverişleri arasında farkları görsel olarak sitemize ekleyebilirdim. yoksa bu yazıma kesinlikle market fiyatlarını eklemeyi planlıyordum.

İzin verilmediği için bunu gerçekleştiremedim. O yüzden kameramı kapatmak zorunda kaldım. Ama dediğim gibi market fiyatlarını bulursam sizlerle paylaşmak sizin adınıza tecrübeye olur.

Azerbaycan da yaşam ve çalışmak herkes neyin ; ne olduğunu az çok internet siteleri üzerinden araştırmıştır. Cidden arkadaşlar azerbeycan da market alışverişleri ve bazı ürünler gerçekten çok ucuz ; Türkiye’den çok çok daha ucuz arkadaşlar ,

Ama yani bir öğrenci için gıda dan uygun fiyatlı alkoller yer almaktadır. Mesela bazı fiyatları aldım, İşte Türkiye de örnek olarak votka 120 tl ise burada 24 lira. İşte alkol ve benzeri ürünleri burada türkiye den daha ucuza alabilirsiniz . Orada da en pahalı ürün giyimdir.

Türkiye ye oranla sigara fiyatları da gayet uygun örnek türkiye şartlarından bir paket sigara 20 tl ye yakın ise burada 3,5 tl.

Azerbaycan’a kalma için şartlarından bahsedecek olursak arkadaşlar. En çok fazla öğrenci yurdu azerbaycan ülkesinde bulunur. Sizde öğrenim amacı ile azerbaycana gelebilir.

Burada eğitim hayatınız için planlayın. Mesela Vakıf Üniversitesi’nin kendine ait yurtları vardır.

Tamamen burs vardır . Ama mesela bazı zamanlarda yapım aşamasında olan yeni bir yurt binaları vardı. Ne zaman biter ne zaman hizmete girer bilinmez , araştırmanız gerekir.

Azerbaycan da yaşam masrafları

Bazı arkadaşların kaldığı yurt binilarında burs harici olarak yemek ücreti vardır. Bu da kıyaslama yapacak olursak. 150-200 tl gibi bir rakama geliyor.

Yani Bu ülke de okul masrafları gayet makul ve uygundur. Hem kalın Hem yemek Hem çalışma ve yaşam imkanları olarak çok uygundur.

Azerbaycan da ev kiraları da uygun olduğundan tüm ögrenciler dışarda 3-4 kişi birleşerek evde kalıyorlar. Öğrencilerle daha çok evde kalmayı tercih ediyor. Çünkü daha uyguna geliyor.

Çünkü tek başınıza kalmıyorsunuz. Dışarda kalmak ev kiralamak Azerbaycan da daha çok uygun. Azerbaycan da ev kiralarından bahsedecek olursak; mesela fiyatları binalar ve lüx şehir merkezine ve okula hastane ve benzeri gibi binalara uzaklıkları gibi etkenler nedeni ile aynı ülkemizde olduğu gibi değişmekte .

sistemde 8 valf arası değişiyor ele almış topla evi topla yakınlığı Ne bileyim işte okullarda kurma göre de fiyatı bina oluyor hem hem güven olmuyor bu şekilde kıyafet kıyafet konusuna Gelecek olursak.

Arkadaştan kıyafetler çok çok çok çok gerçekten çok pahalı Hani hep Türkiye parasıyla çarptığında pahalı hem çeşit çok az. Yani magazaları gezdiğinzde kesinlikle türkiye de almayacağınız ürünler var

Azerbaycan da asla yapmamanız gereken şeyler

Asla havalimanında para bozdurmayın. Çünkü genellikle düşük dövize göre bozarlar paranızı. Asla telefon hattı almayın çok fazla kazıklanırsınız. çünkü ülke içinde her yerde çok telefon satıcıları var.

Azerbeycan da telefon hattı aldığınızda o telefonu kayıt etmeniz gerekmekte ve ayrıca o telefon için bir ücret ödemeniz gerekmekte.

Azerbeycan da bizim türkiyede bulunduğu gibi ptt var orda kayıt ettirebilirsiniz. Asla yolda taksi çevirmeyin. Uber gibi uygulamalar var daha ucuza gelir. Taksi çevirirseniz sizin bulunduğunuz yere gelirken ücret yazar.

Kıyafet, makyaj , bakım ve buna benzer malzemeleri kesinlikle azerbaycan dan almayın. Gerçekten çok pahalıdır. Bir Azerbaycan bankasına asla hesap açtırmayın çünkü oraya yatırdığınız paranın %10 nunu kesiyorlar.

Mutlaka yaya geçitlerini kullanın. Azerbaycan da bu kurallar çok katı ve polisler sizi gördüğü anda anında ceza yazarlar.

Bir yer içerisinde kalacaksanız oturum işlemlerinizi yapın, oturum süreniz dolduğundan oturumu yenileyin çünkü daha sonra yüksek miktarda ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Fiyat etiketi olmayan ürünleri kesinlikle almayın. Sizin yabancı olduğunu anladıkları anda çok pahalı şekilde alabilirsiniz.

Gideceğiniz yerler için bakü de örneğin google maps kullanabilirsiniz. Türkiye de ki değil, konum girdiğiniz anda hangi otobüsün ne zaman geleceğini gösteriyor, Çok rahat bir şekilde kaybolmadan gezebilirsiniz.

Aileniz size Azerbaycan daki bankaya para göndermek istediklerinde kesinlikle orda uzun süre kalan arkadaşlarınızdan bilgi alın ve en düşük kesinti ile paranızı almaya çalışın.

Okulda asla çok fazla devamsızlık yapmayın. Azerbaycan da okullarda devamsızlık önemli bir kriterdir. Erkek öğrenciler bunu çok yapıyor.

 

 

Mutlaka okuyun: Kuveyt’te Çalışmak Yaşam Koşulları ve İşçi Maaşları

DİKKAT ÖNEMLİ AÇIKLAMA (Birçok arkadaş ve site ziyaretçimiz yorumları sayesinde şu anda iş buldu ve yurt dışında çalışmaya başladı )

Yazımızın yorum kısmına

*Mesleki belgenizi ustalık tecrübenizi kısaca belirtin

*Aktif ve kullanılan gmail ve telefon bilginizi yazmayın unutmayın

Her Ne kadar makalelerimiz iş arayanlara hitap ; etse de yurt dışı eleman arayan firma ve insan kaynakları uzmanları da sitemizi ziyaret etmektedir,
Saygılarımızla parapik.com ekibi

Windows 10 Pro Lisans Almak isteyenlere muhteşem indirimler netlisans.com adresinde inceleyiniz

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. merhabalar ben Azerbaycan da çalışmak istiyorum elektrik su boya kaynak işleri yaparız istenilirse ekibimizde var elektrik teknikeri

 2. Merhabalar. Azerbeycanda yada rus ülkelerinde çalışmak istiyorum. Mesleğim kaynak, prefabrik ev, bahçe düzenleme ve sulama (peyzj) ve su tesisatı
  İstenilen bu işlerde taşeron, aylıkçı ve götürme usulu çalışabilirim. 05340767122 bu numaradan ulaşabilirsiniz

 3. Slm yurdışında çalışmak istiyorum kalıpcı ustasıyım 5436895081 ekip halindede gele biliriz

 4. Azerbaycanda çalışmak bana da çok uygun aslında bu metin sayesinde daha faydalı bilgiler edindim teşekkürler

 5. İşsizler için çok açıklayıcı bir bilgi olmuş sayenizde çok kişi bu bilgilerle iş sahibi olabilir teşekkür ederim

 6. Merhabalar tarım sektöründe ustalığım vardır tesviye arazi sürüm parselleme ekim biçim hasat işlerini kusursuz yapabiliyorum

 7. Bilgilendirme yazınız çok faydalı olmuş.Ilgilenler için mükemmel bir hizmet..

 8. Sa bizde ekip olarak gelip çalışmak istiyoruz yaklaşık ⁵ kişilik bir inşaat ekibiyiz mantolama boya sıva vb şeyler 0551 442 30 17

 9. Endustriyel zemin ,saha betonu,ve baski beton ,konusunda profesyonel ustayim azerbeycan da calismak istiyorum

 10. Cafe restoran işletmeciliği,Doğal gaz Laminat kalebodur mermer gibi inşaat işleri eczane fabrikalarda üretim operatörlüğü lojistik bölümünde şeflik yarı ve tam otomasyonlu bir çok üretim makinasında operatörlük kurumsal firmalarda saha satış temsilciliği bir çok iş içerisinde bulundum insanın arzu edip odaklandığı vakit başaramayacağı öğrenemeyeceği bir şey olmadığı kanaatindeyim uygun olan aranan tüm posizyonlarda çalışmaya ihtiyaç duyan bir noktadayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu