Evde Ütü İşi Yaparak Para Kazanma

EVDE ÜTÜ İŞİ YAPARAK EK GELİR ELDE ETME

Her geçen gün geçim sıkıntılarının artması artık kadınların da çalışma hayatına girmesine neden oldu. Ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen kadınlar bazen günde 15 saate kadar mesai yaptığından, kendi ev işlerine yeterince zaman bulamamaktadır. Özellikle ütü işi kadınların çok vaktini alan ve özen isteyen bir iş olduğundan, çalışan bayanlar ütü işlerini çevrelerinde bu işi yapan ev hanımlarına vermektedirler. Eğer ev hanımıysanız ve evden yapılacak bir iş arıyorsanız, evde ütü işi yaparak siz de gelir elde edebilirsiniz.

Evde Ütü İşi Nasıl Yapılır, Müşteri Nasıl Bulunur?

 

 

Özellikle ev hanımlarının boş zamanlarını değerlendirerek yapabileceği bir iş olan evde ütü işi, hem eğlenerek hem de kolaylıkla para kazandıran bir iştir. Bu işi yapabilmek için ilk etapta çevrenizden başlamalısınız. Yoğun çalışan komşularınıza bu işi yaptığınızı söyleyebilir, onlardan da çevrelerine bahsetmelerini isteyebilirsiniz. Bir kişi ile işe başlasanız, o kişinin diğer iş arkadaşlarına reklamınızı yapacağı düşünülürse zamanla bir çok ütü iş, alabilirsiniz.Evde ütü işi yapmak için internete ilân da verebilirsiniz. Yaşadığınız şehre ait web sitelerinin seri ilanlar sayfasında çoğu zaman ücretsiz yayınlanan ilanlar ile ütü yaptırmak isteyen bir çok bayana ulaşabilirsiniz. Hatta sadece bayanlar değil, bekar yaşayan erkekler de ev hanımlarına ütü yaptırdığından, müşteri kitlenizi farklılaştırmak elinizde.

Bilindiği üzere özel üniversitelerin sayısı son yıllarda oldukça artmıştır. Bu üniversitelerde okuyan öğrenciler genellikle zengin ailelerin çocukları olduğu için, temiz ve bakımlı giyinirler. Hâl böyle olunca da hem yıkama hem de ütüleme konusunda çevrelerindeki ev hanımlarından ya da kuru temizlemelerden destek almaktadırlar. Bu işi yaptığınıza dair el ilanlarını, üniversite kampüslerinde dağıtabilir, bir çok öğrenci arkadaşa yardımcı olabilirsiniz.

Bunlarla beraber artık bir çok konfeksiyon mağazası ve giyim üzerine çalışan firmalar çok yoğun ütü işi siparişi aldıklarından, bu işleri yetiştirmek ya da iş yükünü azaltmak için ev hanımlarından yardım alıyorlar. Böylece hem iş gücünden tasarruf ediyorlar hem de ev hanımlarına para kazandırmış oluyorlar. Eğer çevrenizde böyle bir atölye varsa, iletişime geçmeniz önerilir. Bunlar gibi kuru temizleme firmaları, oteller, yemek firmaları ya da diğer fabrikalar gibi iş yerleri de sıkça evlere ütü işi vermektedir. Vakit kaybetmeden biri ile evde ütü işi konusunda anlaşmanız önerilir.

Evde Ütü İşi Ne Kadar Kazandırır?

Evde ütü işi yapmak istiyorsanız, tüm masraflarınızın ve zamanınızın karşılığınız almanız gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle 2016 yılında elektrik faturasına gelen zamları göz önüne almalısınız. Öyle ki ütü işi normalden fazla elektrik harcamanıza neden olmaktadır. Bunun yanında ütü işi bittikten sonra, eğer ürünleri müşterinin evine teslim edecekseniz, yol masrafınızı da hesaba katmalısınız. Bu nedenle ütü yaptığınız zamanı, yol masrafını ve elektrik ücretini, yaptığınız işlerden çıkarabilmelisiniz ki kâr edebilesiniz.

 

 

Evde ütü işinin ücretlendirmesi genellikle parça başı üzerinden yapılmaktadır. Büyük şehirlerde yaşayan biriyseniz, ücretlerinizde biraz artış yapabilirsiniz. Ancak ortalama olarak bir pantolon ütülemenin fiyatı 3 ile 5 TL arasında değişirken; gömlek, bluz ya da tişört gibi kıyafetleri ütülemenin fiyatı ise 2 ile 4 TL arasındadır. Eğer ütü işinin yanı sıra yıkama ve kurutma da yapacaksanız, fiyatınız daha da artacaktır. Günümüzde bu işi yapanlar aylık ortalama 1000 TL’ye yakın para kazanmaktadırlar. Yine de kazancınızı artırmak sizin iş potansiyelinize bağlıdır.Eğer firma ya da atölye ile evde ütü işi için anlaşma yaparsanız, bu tip kişiler size ütülenecek malzemeleri bir poşet içinde getirecektir. Ne kadar hızlı olursanız, o kadar çok iş alabilirsiniz. Bunun için ütü işini ne kadar sevdiğinizi ve ne kadar titizlikle bu işi yapabileceğinizi göz önünde bulundurun. Zira günümüzde bir çok ev hanımı ütü işinden nefret ettiğini söyler. Bu nedenle işinizi muntazam yapmalısınız. Özellikle ütü işi hata kaldırmayan bir iş olduğundan, ne kadar düzgün ütü yaparsanız, o kadar müşteri potansiyelinizi artırırsınız.

Evde ütü işi yapma istiyorsanız, ilk etapta bitirebileceğiniz kadar iş almanız tavsiye edilir. Aksi halde aldığınız işleri zamanında bitiremediğinizde, müşterinizin güveni sarsılır ve size iş vermemeye başlar. Bu işte çalışmaya kararlıysanız, yavaş yavaş işe başlayın. İlk başlarda evde ütü yaparsınız ama belki bir süre sonra kazandığınız paralarla kuru temizleme dükkânınız olur, kim bilir…

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. evde ütü yapmak ıstıyorum sureklı yaparım azımlıyım cok calışmak ıstorum kazanmam lazım istanbul beylıkdüzünde ikahmet edıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu