Finlandiya da Yaşamak Nasıl? Finlandiya da İş Nasıl Bulunur?

finlandiya da iş bulmak için ne yapmak gerekir? finlandiya da iş nasıl bulunur?

Finlandiya’dahi yaşam devam etmek ülkemizdeki fazlası yaş grubunun dahi hayalidir. Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip olması bu ülkeyi özellikle çocuklu aileler hedefiyle öncelikli bir destinasyon haline getiriyor. Peki, bu kadar yüksek bir yaşam standardına rağmen Finlandiya’dahi yaşam devam etmek gerçekte nasıl bir şey? finlandiya da yaşamak nasıl?

Finliler iş terbiye ve giyecek hususu ile ilgili genellikle rahattır ve bir görüşmeci tarafından yanılgı neticesi gücendirilmeleri pek muhtemel değildir. Çoğu durumda sağduyu yeterli olacaktır, ama akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. finlandiya da yaşamak nasıl?

Finliler, lakırtı yahut sosyal incelik hedefiyle epey az zamanı olan, sessiz insanlar olarak bilinirler. Bu yüzden “teşekkür ederim” yahut “hoş geldiniz” gibi cümleleri çok sık duymayı beklemeyin. Fincede “lütfen” hedefiyle hususi bir kelime yoktur. Bu nedenle Finliler bazı zaman özensiz olmak istemeseler de İngilizce konuşurken bu sözcükyi kullanmayı unuturlar. Fince’de “o” ve “she” arasında ayrım yapılmaması dahi baş mikser hatalara niçin olur. Finlandiya’dahi yüksek sesle konuşmak ve gülmek yaygın değildir ve bazı Finliler hedefiyle bunaltıcı olur. Ara sıra sükut, hasımlık yahut tahriş işareti olarak değil, konuşmanın bir parçası olarak görülür. finlandiya da yaşamak nasıl?

Finliler genellikle hayırsever ve kibardır ve sorulduğunda başsı şaşkın Turistlere yardım etmekten mutluluk duyarlar. Nezaket eksikliğinin daha çok Fin kültüründe doğruluk vurgusu ile ilgisi var. Ağzını sadece gerçekte ifade etmek istediği şeyi kastediyorsa açmalısın. Bir ziyaretçinin Finlilerden pekçok iltifat alması pek muhtemel değildir. Aksine aldığınız iltifatların reel olduğundan güvenilir olabilirsiniz. finlandiya da yaşamak nasıl?

Fin kültürü
Finlandiya’dahi hayatayı planlıyorsanız, dakikliğin çok değerli bir başka erdem bulunduğunu bilin. Bir görüşmeci ayrıca birkaç dakika geciktiği hedefiyle özür dilemelidir. Daha uzun bir rötar genellikle kısa bir tanımlama gerektirir. 15 dakika genellikle “epey geç” ile çok geç arasındaki eşik olarak kabul edilir. Bazıları kararlaştırılan kavuşma noktalarından 15 dakika yahut 30 dakika sonra (en çok) ayrılır. Bir iş toplantısına 1-2 dakika dahi geç kalmak kötü bir tutum olarak kabul edilir. finlandiya da yaşamak nasıl?

Standart selamlama bir el sıkışmadır. Sarılmalar ve öpücükler, yanak girmek üzere, sadece aile üyeleri ve yakın dostlar arasında değiştirilir. finlandiya da yaşamak nasıl?

Bir Fin evine davet edildiyseniz, ayakkabılarınızı çıkarmanız tavsiye edilir. Yılın çoğunda, ayakkabılar çok çok kar yahut çamur giyer. Bu yüzden onları yaz aylarında dahi çıkarmak gelenekseldir. Yağışlı mevsimde, konaklamanız süresince ayakkabılarınızı kurutabilirsiniz. Ev sahibine pasta, şarap yahut çiçek gibi hediyeler getirilmesi kabul edilir, ama zorunlu değildir. finlandiya da yaşamak nasıl?

Finlandiya’nın ayırt edici bir özelliği, yemeklerle birlikte süt yahut ekşi süt içme alışkanlığıdır. Bunu yetişkinler dahi yapıyor. Finliler de kahveye mecnun oluyorlar ki bu garip bir şey. Kahve çekirdeklerinin uzakta büyüdüğünü unutmamalısınız. Finliler muhabbet etmek hedefiyle buluştuğunda kahvenin her zaman sahnenin bir parçası bulunduğu gerçeğine çabucak alışacaksınız. Bununla birlikte, Finlandiya’daki kahvenin genellikle Orta ve Güney Avrupa’daki kadar güçlü olmadığını unutmamalısınız. finlandiya da yaşamak nasıl?

Finlandiya’dahi hayataya hazırlanırken, tüm insanların denk yaratılmadığını ve bunların genellemeler bulunduğunu lütfen unutmamalısınız. Finlerle olan kendi deneyiminiz size çok farklı bir fikir verebilir. Finliler ve Fin kültürü ile ilgili daha çok bilgiyi internette bulabilirsiniz: finlandiya da yaşamak nasıl?

Fince – Finlandiya’nın resmi dili Fince öğrenmek zor mu?

Finlandiya Asgari Ücret 2021 – Helsinki’de ortalama ücretler

Finlandiya eğitim sistemi nasıl? Finlandiya lisesi, yüksek öğrenim

Finlandiya’daki İşler ve Finlandiya’daki İşler 2021

Sauna – Finlandiya’dahi yaşam sürdürmek
Finlandiya’dahi yaşam sürdürmek ve kültürün bir parçası olmak istiyorsunuz. Saunanın Fin kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğunu bilin. Finlandiya’nın nüfusu 5 milyon sauna. Finliler hedefiyle sauna, dostlar ve aile ile rahatlama yeri, fiziki ve zihinsel rahatlama yeridir. Finliler saunaları bir gösterişli olarak değil, bir lüzumsinim olarak görüyorlar. Birkaç saunayı denedikten sonra, büyük ihtimalle onunla iyi olacaksın. finlandiya da yaşamak nasıl?

Hemen hemen her Fin evinin kendi saunası bulunmaktadır. Yüzme havuzları ve talebe yurtları gibi yerlerde halka açılmış saunalar dahi bulunmaktadır. (Lütfen Elli Yurt Ofisi’ndeki evinizdeki sauna programı ile ilgili bilgi alınız). Aynı aileden yahut özellikle yakın arkadaşlardan olmadıkça, erkeklerin ve kadınların saunayı birlikte kullanmalarının yaygın olmadığını lütfen unutmamalısınız. Halka açılmış saunalar dahi cinsiyete göre ayrılır (erkekler birlikte, kadınlar birlikte). Tertemiz olmadığı düşünüldüğünden saunaya giyecek yahut mayo giyilmesine müsaade verilmez. finlandiya da yaşamak nasıl?

Birçok Finli, Finlandiya’daki on binlerce gölün kıyısındaki yazlık evlerinde saunaya sahiptir. Sauna dahi, genellikle bir mola hedefiyle saunadan çıktığınızda, serinletici bir yüzme olmadan tamamlanmaz. Kışın sauna gazileri buzda bir delik açar ve buzlu suya dalar. (Yaklaşık + 3 ° ila + 5 ° Santigrat) Veya karda yuvarlanır. Hem de vasta (yahut batı Finlandiya’dahi denildiği gibi vihta), büyük bir demet yahut huş ağacı dallarını dahi deneyim edinebilirsiniz. Kendinizi ılık suya daldırın, sonra onunla hafiften vurun – göründüğünden daha iyi!

Kar yağışı
Hiç kuzey kışı yadımdıysanız, aklınızda bir ton soru olur. Kışla yüzleşmek hedefiyle uzun ve tekdüze bir karanlık, soğuk ve kar dönemi olarak görülmemelidir. Bunu, her biri kendine mahsus atmosferi olan bir dizi farklı adım olarak düşünmek faydalı olur. Olduğu gibi kabul edin ve Joensuu’dahi kış, ödüllendirici bir deneyim olacak. finlandiya da yaşamak nasıl?

Finlandiya da Yaşamak Nasıl Finlandiya da İş Nasıl Bulunur
Finlandiya da Yaşamak Nasıl Finlandiya da İş Nasıl Bulunur

Kışın ilk belirtilerinde sokaklar bazı zaman sulu karla dolar ama neticesinde her yer reel karla kaplanır. Aralık-Şubat ayları bir durgunluk devresidir. Finlandiya’nın bu bölgesinde güneş her zaman ufkun üzerinde yükselir. Fakat kışın ortasında, pek parlayan saat yoktur ve bazı zaman karanlık saatler her bireyin omuzlarına yüklenmiş gibi görünür. Sıcaklık yönünden, Joensuu’dahi karakteristik bir kış -5 ° ile -15 ° C arasında olur, ama bazı zaman daha dahi soğuyor. Hatta -30 °C’ye kadar iner. Neyse ki, Fin evleri (talebe daireleri dahil) üç camlı pencerelere ve merkezi ısıtmaya sahiptir. Bu yüzden endişelenmenize gereklilik yok. Fakat, soğuk havalarda dışarıda olduğunuzda, soğuk ısırmasına alaka etmek her zaman akla yatkın olacaktır. Finlandiya’dahi yaşam sürdürmek ve düzen sağlamak hedefiyle uygun giysilere (yün şapka, eldiven, kalın ayakkabı vb.) sahip olmanız lüzumir. Ama bunun dışarı çıkmana mani olmasına müsaade verme. Çünkü çok soğuk günlerin kendine mahsus bir havası bulunmaktadır ve bunu kaçırmamalısınız!

Barış
Aralık ayındaki kış gündönümünden sonra, ışık miktarı gene kararlı bir şekilde (yavaş dahi olsa) artar. Fakat gündüzün gene geceyi geçmesi hedefiyle Mart ayının sonunu (ilkbahar ekinoksu) beklememiz lüzumiyor. Gün uzadıkça uzuyor ve ara sıra kar yağsa dahi kar azıcık azıcık eriyor. Bahar yavaş ama güvenilir adımlarla geri geliyor ve yakında haşmetli kuzey yaz gecelerinin zamanı gelecek.

Finlandiya içinde yaşam sürdürmek pahalı mı?
Kuzey Finlandiya’dahi, yaşadığınız yere tabi olarak ayda 700-900 EUR’ya lüzumsiniminiz olacak.
Helsinki en pahalı şehir iken, Laaperanta, Pori ve Tampere en ucuz talebe kentleri olarak biliniyor.

Finlandiya yaşam sürdürmek hedefiyle iyi bir ülke mi?
Kuzey Finlandiya, Gallup’un Dünya Mutluluk Raporunda üst üste dördüncü kere birinci sırada yer almakta. Finlandiya umumi sağlık hizmetlerinde çok iyidir. Aynı vakitte dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir.

ülkedir finlandiya
diğer ülkedeki
eğitim sistemlerini
kuzey ışıkları
şey vardır
mümkün değil
finlandiya nın
söz konusu
başka bir ülkedeki
ülke olmuştur
o kadar
olan finlandiya
avrupa nın
arasında yerini
finlandiya eğitimi
finlandiya daki
aynı zamanda
eğitim sistemi
ancak finlandiya
fin kültürüne
 

Finlandiya yahut resmi olarak Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da bir ülkedir. Yaklaşık 6 milyon nüfusu var. Doğası hoş olan Finlandiya, ormanları ve onları tamamlayıcı gölleri ile etkileyen bir ülkedir. Resmi dilleri Fince ve İsveççe’dir. Ülkede popülasyon yoğunluğunun en yüksek bulunduğu şehir başkent Helsinki’dir. Finlandiya’nın kişi başına düşen geliri 50.000 doları aşıyor. Bu sayı dünyadaki en yüksek sayılardan bir tanesidir. Birçok ademoğlu Finlandiya’da yaşam devam etmek ve çalışmak istiyor ve yüksek sosyal standartlar, eğitim ve yaşam kalitesi gibi nedenlerle bunu yapmak hedefiyle fırsatlar arıyor. Finlandiya’da iş arıyorsanız yahut Finlandiya’da çalışmak istiyorsanız doğru yere geldiniz. Bu yazımızda Finlandiya’daki iş fırsatları ve iş başvurusu nasıl yapılır ile ilgili detaylı belirtiler verdik.

İçerik [göster]

Finlandiya İş İlanları 2021
Finlandiya ender bir ülkedir. Fakat yaşam standardı tarafından karşılaştırırsak dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alır. Genellikle eğitim ve sağlık sistemi alanlarında adından sık sık söz ettirmektedir. İşsizliğin en düşük bulunduğu ülkelerden bir tanesidir. İşsiz vatandaşlarına aylık 600 Euro aylık sağlıyor ve Avrupa’da bunu başaran ilk ülke. Refahı yüksek, kabahat seviyesi en düşük, terör gibi sorunları olan bir ülkede yaşam devam etmek isteyenler Finlandiya’da çalışmak istiyor. Bu yüzden Finlandiya’da iş keşfetmek hedefiyle azıcık araştırma yapıyorlar. Finlandiya’da nasıl iş yer alır ve Finlandiya’da nasıl çalışılır detaylı bir şekilde anlatmadan önce Finlandiya’da uygulanan, hangi mesleklerde eksikliklerin bulunduğu ile ilgili konuşmak istiyoruz.

 

Finlandiya’da fazlası iş fırsatı var. Doktor, terapist, hemşire, muallim, psikolog, polis memuru, makina mühendisi, elektrik ve elektronik mühendisi, yardımcı, güvenlik görevlisi, şoför, yazılımcı, sağlık çalışanı, ahçı, diş hekimi, kuaför gibi fazlası meslek vardır. Finlandiya’da neler yapabileceğinizi sorarsanız iş imkanları bu mesleklerle sınırlanmış değil. Diğer fazlası meslek grubunda aniden çok çalışan darboğazı bulunmaktadır. Finlandiya’da çalışmak istiyorsanız ve nasıl iş bulabilirim, yazımızın devamında anlattığımız iş arama tekniklerini deneyebilirsiniz.

Finlandiya’da nasıl iş yer alır, nasıl müracaatlur?

Finlandiya’da Başvuru

Finlandiya’da özellikle sağlık, enformatik ve eğitim alanlarında önemli bir çalışan problemi var. Ülkede cümle alem her konuda tıpkı kabul edilir ve göçmen bulunduğunuz hedefiyle ayrımcılığa uğramazsınız. Finlandiya son yıllarda gelişen ekonomisiyle en bilindik ülkelerden biri haline geldi ve fazlası kişi iş müracaatında bulunmaktadır. Açıkladığımız teknikleri kullanarak açılmış pozisyonları görüntüleyebilir ve bu açılmış pozisyonlar hedefiyle başvuruda bulunabilirsiniz.

İŞKUR Finlandiya’da iş aramak hedefiyle kullanabileceğiniz tekniklerden bir tanesidir. Finli şirketler, hatta de yanlış duymadığınız ülkemizin resmi çalıştırma servisi olan İŞKUR’a farklı zamanlarda gezgin işgücü açığını kapatmak hedefiyle iş ilanları sağlıyor. Bu şirketler ülkemizdeki işe alım, işe alım ve işe alım ilanlarını İŞKUR aracılığı ile yayınlamaktadır. Fakat, bu tarz açılmış pozisyonların sayısı çok azdır. finlandiya da yaşamak nasıl?

Finlandiya’da iş keşfetmek hedefiyle kullanılan en yaygın teknik Fin iş arama siteleri aracılığı ile başvuru gerçekleştirmektır. Bu sayfalar http://www.jobsinhelsinki.com/ ve https://www.glassdoor.com/Job/finland-jobs-SRCH_IL.0,7_IN79.htm’dir. İş ilanlarını İngilizce olarak takip edebilir ve iş müracaatında bulunabilirsiniz. finlandiya da yaşamak nasıl?

Finlandiya’da nasıl çalışılır diyerek merak ediyorsanız, en yaygın tekniklerden biri, Türk şirketlerinin uzun senelerdir var olan İK departmanlarına direkt olarak müracaat etmek. Son yıllarda iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi sebebiyle burada faaliyet gösteren Türk şirketlerinin adedinda önemli bir artım gözlemleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu