Konyada iş imkanları

KONYA’ DA İŞ İMKANLARI

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Konya şehri ilk yerleşim yerlerimizden biri olarak bilinmektedir. İçerisinde birçok medeniyetin izlerini taşıyan Konya ili adeta bir müze özelliğindedir. Özellikle orada yaşayan İslam büyükleriyle tanınmaktadır. Kültürel mirasının ve değerleri bakımdan oldukça önemli olan konyada iş imkanları da oldukça çeşitlidir. Özelikle evde ek iş yapan birçok kişi bulunmaktadır.

 

Öncelikle Konya’nın ekonomisi tarıma ve sanayiye dayalıdır. Konyada iş imkanları özellikle kent tahıl üretimine elverişli topraklara sahiptir. İnsanların çoğu tarım ile uğraşarak geçimini sağlamaktadır. Konya’nın elverişli topraklarında havuç ve kavun üretimi yaparak bunların ticareti ile sizlerde kendinize ek kazanç sağlayabilirsiniz.
Bunun yanında patates, soğan, haşhaş gibi ürünlerin de üretimini gerçekleştirerek ek iş yapmanız mümkündür. Kentte tarıma bağlı olarak sanayide oldukça gelişmiştir. Fabrikalar, bünyelerinde yüzlerce kişiye olanakları sunmaktadır. Hayvancılık ise oldukça önemlidir. Geniş çayırlara sahip olan kentte hayvancılık yapıp et ve süt ürünlerinin satışını gerçekleştirerek ciddi paralar kazanabilirsiniz. Özellikle besicilik yaparak gelirinizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Mevlana şehri olarak kent, turizm açısından da oldukça önem arz etmektedir. Evde yöreye ait el sanatlarından oluşan hediyelik eşya yaparak kendinize ek iş fırsatı yaratabilirsiniz. Bunun dışında yine evde ek iş imkanı veren firmalarda mevcuttur. Özellikle boncuk işi, davetiye hazırlama, örgü, buzdolabı süsü gibi işler yaparak da ek kazanç sağlayabilirsiniz. Son zamanlarda ev hanımlarının yöresel yemeklerini hazırlayıp satışını yaparak ek iş yapan birçok kişi bulunmaktadır. Bunun için yapmanız gereken tek şey şirketlerle anlaşmak olacaktır. Bunun yanında ev temizliğine giderek ek iş yapan birçok kadın da bulunmaktadır.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bir turizm kenti olan Konya’da özellikle üniversite öğrencilerinin gelen turistlere rehberlik yaparak ek iş yaptıkları da görülmektedir. Kentte yer alan türbelerle ilgili bilgisi olan ve düzgün diksiyonu olan herkesin yapabileceği güzel bir iş aslında.

Görüldüğü gibi Konya’da bir çok çalışma alanı ve ek iş imkanı bulunmaktadır. İster sabit bir iş olarak ister ek iş olarak çalışma olanakları oldukça fazladır. Eğer sizde bir iş arıyorsanız öncelikle ilanları inceleyerek ve gerekli firmalarla iletişime geçerek aradığınız işi bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu