Restoran Açmak, Yemek Sektörü

RESTORAN AÇMAK, YEMEK SEKTÖRÜ

www.is-imkanlari.com
Damak tadı ve yemek zevkleri farklı olsa da, herkes en azından bir kez aklından bir restoran açma fikri geçirmiştir. Hem lezzetli yemekler yapmak, hem de bunları müşterilerle paylaşmak, oldukça keyif verici olsa gerek. Ancak elbette ki her iş gibi, restoran açmak da hem kişisel hem sosyal sorumluluk sonucunda başarı kazanılabilen bir girişimcilik türüdür.

Restoran açmadan önce ilk yapmanız gereken şey, hedef kitlenizi şöyle bir karşınıza koyarak, iyice tanımak olmalıdır. Çok sayıda müşteriye sahip olupta, hepsinin tek tek ihtiyacını karşılamaktansa, belirli bir kitleye hitap etmek yapılacak en iyi başlangıç olacaktır. Yani et restoranı mı açacaksınız, yoksa vejetaryenlere yönelik sebze ağırlıklı mı bir satış yapacaksınız karar vermelisiniz. Ayrıca hedef kitlenin mesleklerini, ilgi alanlarını, tüketim ölçütlerini de bilmeniz, kitlenin satın alma gücünü takip edebilmeniz açısından yararlı olacaktır.

www.is-imkanlari.com
Restoran açarken dikkat edilecek diğer bir husus da lokasyon belirlemektir. İyi bir konuma sahip olmak demek, bir restoran için kalabalık ve ulaşımı kolay olan bir bölgede olmak demektir. Bunların yanında bir de otopark imkanı ya da metro, otobüs gibi duraklara yakın olmanız, çok sayıda müşterinin geleceği anlamına gelir. Şehrin tam merkezinde bulunmanız, yerli halkın yanında turistleri de cezbetmeniz ya da iş merkezlerinin yakınında olmak, ofis çalışanlarını restorana çekmeniz demektir. Uygun yeri bulduktan sonra, en makul ücret için mülk sahibiyle pazarlığa oturabilirsiniz.

Restoran açma da diğer önemli husus da rakiplerinizi iyi tanımaktır. Onları iyi incelemek, onlar arasında fark yaratmak için ihtiyacınız olan yegane şey. Eğer restoranınız benzersiz ve farklı olursa, ilk önce göze hitap edeceğinizden müşterilerin sizi seçmelerini sağlayacaktır. Bunun için önem vermeniz gereken menüdür. Hedef kitlenizin sevdiği yiyeceklerden oluşan menüler oldukça, bolca müşteri çekebilirsiniz. Menü kitapçıklarında da göze hitap etmeyi unutmayın. Küçük, zor görünen resimler, silinmiş yazılar, amatörce hazırlanmış menü tasarımlarından uzak durun. Menü fiyatlandırmasını da lokasyona ve hedef kitlenize uygun şekilde yapmanız, kar marjını artıracak ve yatırımı güçlendirecektir. Örneğin; şehir merkezinde bir restoran iseniz, elbette fiyatlandırmanız biraz daha yüksek olacaktır. Fakat lokasyon olarak bir üniversiteyi seçtiyseniz, öğrenci dostu olmaya çaba göstermelisiniz.

www.is-imkanlari.com
Bunların yanında restoran açmak, sadece lezzetli yemekler servis etmek değildir. Bir çok iş için, bir çok farklı kişi ile düzenli çalışmanız gerekeceğinden, aşçınızdan halkla ilişkiler uzmanınıza, muhasebeden garsonunuza kadar işlerinin ehli olan insanlarla çalışmaya özen göstermelisiniz. Son olarak verilen tavsiyeleri, cafe, fırın, esnaf lo

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu