Sarı Kantaron Yetiştiriciliği

SARI KANTARON YETİŞTİRİLİCİĞİ KAZANDIRIYOR

www.is-imkanlari.com
Sarı kantaron bitkisinin hafif ve orta derecede depresyonlar için etkili olduğu bilinen bir gerçek. İçinde bulunan hypericin adlı maddenin, depresyon tedavisinde etkili olduğu düşünülmektedir. Çünkü bu madde, diğer bileşiklerle tepkimeye girdiğinde beyin sinirlerinde yumuşamaya neden oluyor. Sadece depresyon değil, kronik olarak korku ve endişe yaşayanlarda da faydalı olan bir bitki. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde binbirdelik otu, kılıçotu, kan otu, yara otu olarak adlandırılan bu doğal antidepresanın etken maddeleri, daha çok çiçek ve yaprak kısmında bulunuyor.

Yurtdışında yapılan araştırmalara göre, sarı kantaronu 4 hafta boyunca kullanan hastaların yüzde 85’inde iyileşme ve hastalığın belirtilerinden kurtulma gözlenmiştir. Ayrıca hastaların karamsar ruh halleri, korkuları, baş ağrıları, bitkinlik gibi belirtileri de yok olmuştur.

www.is-imkanlari.com
Sarı kantarondan, çay olarak yararlanmanın yanı sıra yağ olarak da faydalanmak mümkün. Yağı evde bile yapabilirsiniz. Elde edilen bu yağ, yara ve yanıklar, güneş yanıkları, romatizma, açık yaraların enfeksiyon kapmaması gibi tedaviler kullanılıyor. Yara otu olarak adlandırılmasının nedeni de buradan geliyor. Faydası çok geniş olan bu bitkiyi, uykusuzluk çekenlerde kullanmaktadır. Sizin de uykusuzluk sıkıntınız varsa, gece uyumadan 1 saat kadar önce çay şeklinde alırsanız, rahatlamış şekilde derin uykuya dalacağınızı göreceksiniz.

[/seven_twelveth][/row][/well]Yine karın ağrısı ya da mide ağrısı ya da bağırsak sorunu (kabızlık) çekiyorsanız, sarı kantaron kurtarıcınız olacaktır.

Bu denli faydası olan sarı kantaron bitkisini yetiştirerek para kazanmanız mümkün. Ülkemizin iklimi her türlü bitkiye yetişme alanı sağladığı gibi, sarı kantaron için de oldukça uygun. Anadolu’nun hemen her köşesinde bulunabileceği gibi, kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Kırsal kesimde bahçeler kurularak yetiştirilen sarı kantaron, şehirlerde saksıda bile yetiştirilip kullanılıyor.

www.is-imkanlari.com
Tohumları toprağa ekmeden önce çimlendirmek gerekiyor. Bunun için tohumları bir müddet suda bekletin. Ardından nemli bir pamuk içerisine yerleştirin. Bir kaç gün içerisinde tohum çatlayacaktır. Çatlama oluştuktan sonra, çıkan filize zarar vermeden ister saksıya, isterseniz da toprağa ekin. Düzenli olarak fısfıs yöntemiyle sulamalısınız. Bitki büyüdükten dekar başına 500 ile 1000 kg arasında verim alabilir, sonrasında da ilaç ve bitkisel çay şirketlerine satabilirsiniz.

Türkiye genelinde kilosu 3 TL’den alıcı bulmaktadır. Böylece dekar başına 2000-3000 TL kadar gelir elde etmeniz mümkün.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. merhabalar kantaron yetiştirmek istiyorum.tohum veya fide nerede bulabilirim.yetiştirmek için daha detaylı bilgi edinmek istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu