Simitcilik Yapmak, Simit Satmak

Simiiiiiiitciiiiiiii…… Taze taze simiiiiiit… Simiiiidalaaaan….
Çocukluğumuzun, gençliğimizin hatta yetişkinliğimizin vazgeçilmezi simiittt ve hemen her köşe başında bulunan simitçi amcalar.. 🙂 Bu makalemizde kısaca simitcilik yapmak, simit satmak ve bu güzel meslek hakkında siz değerli okuyucularımıza bilgiler vereceğiz

www.is-imkanlari.com

Simitcilik

Ek iş dallarının veya serbest meslek seçenekleri arasında ilk sıralarda geliyor simitçilik mesleği. Okul önleri, hastane bahçeleri, pazarlar, büyük duraklar kısaca boşluk olan her köşe başı satış yapılabilecek vasfa sahiptir desek yanlış olmaz. İllaki sabit bir yerde çakılıp kalmakta şart değil. Başı üstünde “nasıl düşürmeden yürüyoor” dediğimiz amcalarımızı unutmuş olamazsınız 🙂 Günümüzde genellikle emekli amcalarımızın ve engelli olan kardeşlerimizin, bu güzel memlekette geçinebilmek için başvurduğu meslek dallarından biridir.

Zorluklarıda vardır, güzellikleride.. Güzel bir noktada satış yapma imkanı bulunabilirse düzenli çalışarak oldukça güzel getirilerde elde edilebilir.

 

Simitçi Tezgahı Nasıl Kurulur?

Doğal olarak öncelikle bir simit tezgahına ihtiyacımız var 🙂 Bu işi uzun vadeli olarak yapmayı düşünüyorsanız simit tezgahını satın almanız çok daha mantıklı olacaktır. Kiralamak her ay ayrı bir külfet olacaktır. Ama kısa süreli düşünüyorsanız kiralamakta bir alternatif olabilir. Simit tezgahı işini hallettikten sonra resmi prosedürler ve satış noktası konusu var.
[well anim=”rollIn” class=”float-image-section” ][row][five_twelveth]

www.is-imkanlari.com
Resmi prosedürler için ilk olarak gerekli belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda satış yeri içinde izin almanız gerekmektedir. Bunun içinde bazı belgeler hazırlamanız gerekecek. Bu belgeleri bağlı olduğunuz ilçe belediyesini arayarak öğrenebilirsiniz. Uzun yazdık ama o kadar zor bir işlem değildir. 1 gün içerisinde halledilmesi muhtemeldir. Bu işlem adımlarını tamamladıktan sonra satışlara başlayabilirsiniz.

 

Simitleri Nereden Temin Edebilirim?

Tezgahı kurdunuz, belgeleri tamamladınız. Gelelim simitleri nereden ve ne kadar alacağımız konusuna. Bu adımda oldukça kolaydır. Eğer sabah koşusu yapan biriyseniz zaten bu sorunun cevabını tahmin ediyorsunuzdur. Simit yapan fırınların önünde tezgahlarıyla bekleyen simitçileri görmüşsünüzdür. Yani temin edeceğimiz yer simit üretimi yapan fırınlardır. Bu fırınlar genellikle size simitleri, adet veya perakende fiyatlar üzerinden değil de toptan fiyat üzerinden satarlar. Sizde bu tutar üzerine kârınızı ekleyerek satışınızı yaparsınız.

 

www.is-imkanlari.com
Peki Ne Kadar Simit Alacaksınız?
Ne kadar alacağım sorusuna ezbere cevap vermek yanlış olur. Her simitçi farklı adette satış yapar. Satışı yaptığınız noktaya göre adet değişecektir. Bir hafta içerisinde aşağı yukarı adedi belirlersiniz. İlk gün için bulunduğunuz bölgeye göre bir tahminde bulunun; sonraki günleri buna göre ayarlayabilirsiniz. Ortaya koyacağınız bu küçük sermaye gün geçtikçe, yeriniz öğrenildikçe size artan kâr oranları ile geri dönecektir.

Seyyar Olarak Satış Yapılabilir mi?
Elbette yapılabilir. Ancak gerekli izinleri almadan yapmanız zabıtalarla başınızı derde sokabilir. Kazanç yerine elinizdeki sermaye ve tezgahı kaybetmenize yol açar. Bu yüzden öncelikle satış yapacağınız ilçe belediyesiyle bu konuyu görüşmeniz en mantıklı yol olacaktır.

Ne Kadar Kazanırım?

Bu sorunun cevabı satış yaptığınız bölgeye, sizin güler yüzünüze, simit aldığınız fırının temizliğine, simidin tadına, simitleri çıtır ve sıcak tutmanıza ve buna benzer etkenlere bağlıdır. Konu sonunda Istanbul Kadıköy’de simitçilik yapan bir emekçi abimizle yapılmış olan röportajı ekleyeceğiz. Kısa ve öz olarak kazanç konusunu özetleyecektir.

 

Kazanç konusuna ekleyebileceğimiz önemli bir nokta… Genel satış yapmış olduğunuz alan dışında gündelik toplulukların bulunduğu mekanlarda da ek olarak çalışabilirsiniz. Örneğin mitingler, maçlar vb. Bu tür organizasyonlar birkaç günlük kazancınızı bir kaç saatte kazanmanızı sağlayabilir.

 

Helalinden Bol Kazançlar Dileriz…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu