Van’da iş imkanları – Yeni iş fikirleri

VAN’DA YAPILABİLECEK İŞLER

Ülkemizde günden güne zorlaşan yaşam şartları, geçim sıkıntısını da beraberinde getirmektedir. Ek iş arayanlar, evde çalışarak gelir elde etmek isteyenler ya da küçük sermayeler ile işini kurmak isteyen kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Ülkemiz şartlarında iş imkânları her ne kadar Doğu Anadolu Bölgesi’nde az olsa da, gerek şehrin imkânları gerekse evde yapılabilecek işler ile Van’da şehrinde yapılabilecek işler bir hayli fazladır.

Doğu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Van, gelişmişlik bakımından Doğu Anadolu bölgesinde önemli bir yere sahiptir. Hâl böyle olunca da bir çok iş imkânını da beraberinde getirir. Van’da yapılacak işlerden ilki Van Gölü’nü değerlendirmek olacaktır. Ülkemizin en büyük göllerinden olan Van Gölü’nü görmek için, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Van’ı ziyaret ederler. Bu potansiyeli fırsata çevirmek sizin elinizde. Denize kıyısı olan şehirlerde olduğu gibi, deniz bisikletleri ile gölde seferler düzenleyebilirsiniz. Bunun için bir miktar sermayeniz olması gerekiyor. Dört kişilik bir deniz bisikletinin maliyeti 1000 TL civarındadır. İlk etapta 5 adet alabilir ve çalışan personel konusunda da aile bireylerinizden yardım isteyebilirsiniz. 1 saatlik gezi için kişi başı 50 TL alsanız, bir deniz bisikleti bile size saatte 200 TL para kazandırır.

Aynı anda 5 deniz bisikletinin de sefere çıktığını varsayarsak, bir saat içinde 1000 TL kazanabilirsiniz. Bu da bir deniz bisikletinin maliyetinin, sadece bir saatte amorti edilmesi anlamına gelir. Üstelik ayak pedalları ile çalışan deniz bisikletlerinin herhangi bir yakıt maliyeti de yoktur. Bu iş için belediyeden gerekli çalışma izinlerini alabilir, özellikle yaz aylarında Süphan Dağı’na karşı göl seferleri ile ciddi para kazanabilirsiniz.

Van’da yapılabilecek diğer bir iş ise kahvaltı salonu açmaktır. Bilindiği gibi Van, kahvaltı kültürü ile adeta ülkemizin kahvaltı başkentidir. Ara sokaklarda bulunan ve günün ilk ışıkları ile faaliyete başlayan kahvaltı salonlarında, tabiri caizse sofrada bir kuş sütü eksiktir. Sabahın erken saatlerinden, akşama kadar çalışan kahvaltı salonlarında, boş masa bulabilmek için bazen uzun kuyruklar oluşur. Eğer yeterli sermayeniz varsa, siz de Van’da iş imkânı olarak meşhur kahvaltı salonlarından birini işletebilirsiniz.

Van’ın otlu peynirinin ne denli meşhur olduğunu bilirsiniz. Ülkemizin batısında yaşayan insanları bu damak tadından mahrum bırakmak olmaz. Van’ın geleneksel damak tatlarından biri olan otlu peynir, İlkbahar aylarında otların bol miktarda yeşerdiği dönemde üretilir. Özellikle koyun sütünden yapılması, otlu peynire ayrı bir lezzet katmaktadır. Eğer Van’da yaşıyorsanız ve otlu peynir yapımı konusunda bilgiliyseniz, işi ticarete dökebilirsiniz. İnternet üzerinden satış yapabileceğiniz gibi, peynir satışı yapan firmalar ile anlaşarak da ürettiğiniz peynirleri satabilir, büyük oranda paralar kazanabilirsiniz.

Eğer Van’da yaşayan ev hanımlarından biri iseniz, Sengeser, Kurut Köftesi, Tandır Balığı, Kaşık Tatlısı gibi geleneksel yemeklerinizi pazarlayabilirsiniz. Doğu görevini yapmak üzere tayini Van’a çıkan bir çok memur, ev yemeği, ütü, çamaşır gibi bir çok iş için vakit bulamaz. Çevrenizdeki böyle memurlara ulaşarak, günlük ev yemeği hazırlayabilir ve satabilirsiniz. Memurların yönetmelik gereği daima temiz ve ütülü kıyafetler giymek zorunda olduğunu göz önüne alırsak, alacağınız ücreti artırmak için ekstra çamaşır yıkama ve ütü işlerini de yapabilirsiniz.

 

Görüldüğü gibi siz de Van ve civarında yaşıyorsanız, yukarıda bahsedilen Van’da iş imkânlarından birini değerlendirerek aylık güzel paralar kazanabilirsiniz. İlk etapta kendi yeteneklerinizi bilin ya da mevcut bilgilerinizi pekiştirin. Kişisel gelişiminizi ne kadar güçlendirirseniz, o kadar başarılı olursunuz. Bunun için çevrenizdeki belediyelerin açmış olduğu girişimcilik, ticaret, yabancı dil, bilgisayar kurslarını takip edin. Sonrasında az bir sermaye ve iş tecrübesi ile para kazanmamanız işten bile değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu