Yurt Dış Kredi Kartı Kullanımı

Yurt Dış Kredi Kartı Kullanımı Uzun zamandır bu tatili iple çektiniz! Nereleri gezeceğinizi, nerede konaklayacağınızı hatta yanınıza hangi kıyafetleri alacağınızı bile en ince ayrıntısına kadar planladınız.

YURT DIŞI KREDİ KARTI KULLANIMI

Uzun zamandır bu tatili iple çektiniz! Nereleri gezeceğinizi, nerede konaklayacağınızı hatta yanınıza hangi kıyafetleri alacağınızı bile en ince ayrıntısına kadar planladınız. Yurt Dış Kredi Kartı Kullanımı Tatilinizin tarihi bu kadar yaklaşmışken şimdi sıra en önemli konulardan birine, yani oradaki harcamalarınızı nasıl yapacağınıza geldi. Tatilinizde her şey istediğiniz gibi sorunsuz ilerlesin ve yurt dışında bütçenizi doğru bir şekilde yönetin diye, “Yurt dışında nakit mi kullanmak daha avantajlı yoksa kredi kartı mı?” ya da “Yapılan harcamalar hesap özetine nasıl yansır?” gibi kafanızı karıştıran sorulara açıklık getirmek istiyoruz. O halde, merak edilen bu konulara açıklık getirmeye başlayalım!

Yurt Dışı Seyahatlerinizde Kredi Kart​​ı​ Kullanabilirsiniz!​

Yurt dışı tatili denilince aklımıza, farklı bir yeri keşfetmeye duyduğumuz heyecandan sonra şüphesiz, yapacağımız çeşitli harcamalar geliyor. Ulaşım, konaklama gibi mecburi harcamaların yanı sıra gidilen yere özgü leziz yemekleri tatmak ya da kültürel objeleri, kıyafetleri keşfedip alışveriş yapmak ise yurt dışı gezilerinin olmazsa olmazı. Peki, tüm bu harcamaları nasıl yapmayı planlıyorsunuz?

​​

Hepimiz, yurt dışına çıkarken tatil süremizi ve ihtiyaçlarımızı dikkate alarak yanımıza mutlaka bir miktar nakit para alıyoruz. Yanınıza alacağınız nakit miktarını mümkün olduğu kadar az tutup yurt dışında yapacağınız alışverişlerde banka veya kredi kartı kullanmanız, paranızın çalınma ihtimaline karşı ufak bir önlem olurken aynı zamanda neye ne kadar ödediğinizi anında görmeniz ve bütçe takibini eksiksiz bir şekilde yapmanız açısından bir hayli kolaylık sunar. Fakat öncelikle bilmeniz gereken bazı detaylar var!

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanımı Hakkın​​da Bilmeniz Gerekenler

​​​Yurt dışı seyahatinizdeki harcamaları kredi kartıyla gerçekleştirmeye karar verdiyseniz bilmeniz gereken birtakım noktalar var. Örneğin:

​​​●Yurt dışı seyahatinizde kredi kartınızı direkt olarak kullanmaya başlar , limitiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz.

​​​●Yurt dışında yaygınlık gösterdiği için harcamalarınızda altyapı ödeme sistemi; Mastercard ya da Visa olan kredi kartlarınızı kullanın. kredi kartları yurt

​●Yurt dışında herhangi bir restoranda ya da mağazada, ödeme işleminin gözünüzün önünde yapılmasına dikkat edin.

Harcamalar Extreye Nasıl Yansır?

​​​Kredi kartı ekstresi yani hesap özeti, yurt dışı alışverişlerinde kafa karışıklığı yaratan bir diğer konu. Oysaki kafanızın karışmasına hiç gerek yok! Yaptığınız tüm yurt dışı alışverişlerini; TL, Euro ya da USD cinsinden hesap özetine yansımasını tercih edebilirsiniz. Böylelikle Euro cinsinden yaptığınız işlemler Euro olarak; USD ya da diğer döviz cinsinden yaptığınız işlemler de USD hesap özetinize yansıtılır. Nakit işlemler ise her durumda hesap özetine TL olarak yansır. yurt dışındaki satış kurumuz yurt dışı kullanımına kredi kartları sunuyor yabancı para usd ye tl ye çevrilebiliyor bankamatik kartı usd olarak dönüştürebilir yurt dışı harcamalar ekstreye kartı ile yapılır.

Yurt Dışında Banka Kartı Kullanımının Avantajları

​Yurt dışında, haklı olarak yanınızda yüklü miktarda nakit para taşımak istemiyor olabilirsiniz. Bu durumda başvuracağınız bir diğer çözüm yolu: Banka kartı kullanımı. Banka kartınızla yurt dışında rahatlıkla alışveriş; Visa/MC logolu ATM’leri kullanarak vadesiz veya tanımlı döviz hesabınızdan rahatlıkla para çekebilir, hesap bakiyenizi sorgulayabiliriz Üstelik paranızı, gittiğiniz ülkenin yerel parasına çevirmek istediğinizde de Bankamatikleri kullanarak hesabınızdaki parayı bulunduğunuz ülkenin para birimi olarak çekebilme şansınız var! Burada dikkat etmeniz gereken konu ise; bankanızın yurt dışında para çekme komisyon tutarı ve para çekme alt-üst limitleri.

​​

Örneğin; A BANKASI Visa/Electron/Mastercard Kart’ı kullanarak yurt dışındayken 2.500 TL’nin döviz karşılığı kadar para çekmeniz mümkün.

 

Yurt Dışında Kartın Kayıp/Çalıntı Olması Durumunda Ne Yapılır?

​​Yurt dışında kartınızı kaybettiğiniz/çaldırdığınız ya da bilgilerinizin çalındığından şüphelendiğiniz durumlarda, telaşa kapılmanıza hiç gerek yok. Son derece pratik ve basit işlemlerle bu tarz sorunların üstesinden gelebilirsiniz. kartı yurt dışındaki Nasıl mı? Kartınızı kaybettiğinizde/çaldırdığınızda ya da kart bilgilerinizin çalındığından şüphelendiğinizde;

​●Hızlıca çağrı merkezinw​ ulaşabilir,

​● Kullandığınız bankayı kullanarak kayıp/çalıntı kart bildirimi yapabilir,

​●Hatta kartınzı kullandığınız bankaya ileterek , belirleyeceğiniz süre zarfında geçici olarak işleme kapatabilirsiniz. ​

Diğer makalelerimizi okumak için tıklayın

Diğer sitemize göz atmak için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu