Yurtdışı İş Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Yurtdışında çalışmak orada bir hayat kurmak pek çok kişinin istekleri arasında yer almaktadır. Bu isteği gerçekleştirmek

Yurtdışı İş Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Yurtdışında çalışmak orada bir hayat kurmak pek çok kişinin istekleri arasında yer almaktadır. Yurtdışı İş Başvurusu İçin Gereken Belgeler. Bu isteği gerçekleştirmek için kişi gerekli belgeleri toplayarak yurtdışındaki işlere iş başvurusunda bulunabilir. Yurtdışında çalışmak genel olarak bakıldığında pek çok avantaj sağlamaktadır. Kişi, hem farklı kültürler tanıyacak hem de daha yüksek maaşla çalışma imkânı bulacaktır.

Yurtdışında çalışabilmek için öncelikle yurtdışı ilanlarını yakından takip etmek gerekmektedir. Yurtdışında çalışmak isteyen kişiler gerek bireysel olarak gerek bazı kurumlar aracılığıyla başvurularını gerçekleştirebilirler. Yurtdışın da kendinize uygun bir iş bulduktan sonra yapmanız gereken ikinci hareket ülkenin talep ettiği gerekli belgeleri toplamak olmalıdır.

Sıra belgeleri toplamaya geldiğinde kuşkusuz sahip olmanız gereken ilk belge pasaport olmalıdır. Pasaport işlemlerini tamamlayan kişi ülkenin talep etmesi durumunda vizeye de sahip olmalıdır. Vize pek çok ülke tarafından istenmemektedir. Bu belgelere ek olarak yurtdışında istediğiniz ülkede çalışmak için oturma izni almanız da. Oturma iznine sahip olmanızı her ülke istememektedir. Kimi zaman çalışma vizesi de belge talepleri arasında yer almaktadır.

Yurtdışında Çalışmak için Sağlık Raporu Gerekli Mi?

Sağlıksız kişilerin yurtdışına çalışmaya gitmesi sorun yaratmaktadır. Bu nedenle sağlık raporu istenilen belgeler arasında önde gelmektedir. Bazı ülkelerin başvuru esnasında sağlık raporunun yanında ek olarak bazı testlerde istemektedir. Belgeleri eksiksiz tamamlamak amacıyla gerekli belgeleri ilgili ülkenin konsolosluklarından ya da başkonsolosluklarından öğrenmekte fayda vardır.

Yurtdışında Çalışmak için Her Ülke Aynı Belgeleri Mi İster?

Yurtdışında çalışmak için gerekli belgeler kimi zaman ülkeye göre farklılık göstermektedir. Bir ülkede geçerli olan belge başka bir ülkede geçerli olmaz. Bu nedenle gideceğiniz ülkenin belgeleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Genel olarak bakıldığında ülkelerin ortak olarak istediği belgeler bulunmaktadır. Ortak olan bu belgeleri sıralayacak olursak:

  • Başvuru dilekçesi
  • Kişinin sağlıklı olduğunu ve her iklim koşulunda sorunsuz çalışabileceğini gösteren sağlık raporu
  • Erkek adaylar için askerlik tercih belgesi ya da askerlikle ilişiğinin kesildiğini gösteren belge
  • Mezun olunan son okuldan olan diplomanın aslı ya da onaylı fotokopisi
  • Kişinin herhangi bir suçtan dolayı ceza almadığını gösteren adli sicil kâğıdı
  • Nüfus cüzdanı ve pasaport gibi belgelerin aslı ya da onaylı fotokopisi

Bu belgeler ülkelerin ortak olarak talep ettiği belgelerdir. Bu belgelere ek olarak her ülkenin kendi belirlediği bir takım belgeler de . Belgelerin iyi bir şekilde öğrenilmesi iş bulma süresinin önemli bir parçasıdır.

YUrt dışında gidebilmek için programlar konumuzu okuyunuz

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu